Forma czy treść ? #11

Cześć, chyba każdy z nas zna choćby jedną osobę, która bezustannie „czepia się” pewnych niepoprawnych struktur czy to gramatycznych czy też interpunkcyjnych. Jeśli chcecie poznać moje zdanie na ten temat to zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu.

 

Zacznijmy może od początku. Nie da się ukryć, że zdecydowaną większość wiadomości dzisiaj przekazujemy za pośrednictwem Internetu albo sieci komórkowej pisząc SMSy albo czatując.

Ale jakie to ma znaczenie ?

Według mnie bardzo duże. Internet z założenia ma być medium ułatwiającym coś – i tu w domyśle komunikację, dlatego też przyzwyczailiśmy się do tego, że wraz z kliknięciem ,,Wyślij” wiadomość dociera do odbiorcy. Czy to jest dobre ? Jasne, że tak. No dobrze a teraz zastanówmy się jak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do pisania na klawiaturze, dotykowej, multimedialnej, ekranowej a co niektórzy mechanicznej ? Słowa czy zwroty często piszemy z pamięci nie patrząc na litery tylko na wyświetlany tekst.

Czemu tak jest ?

Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest jednoznaczna. Jeśli na co dzień spotykamy się z takimi rozwiązaniami jak pisanie na klawiaturze to wchodzi nam to w nawyk a mięśnie już wiedzą gdzie dotknąć by pojawiła się kolejna literka w słowie.

Spieszymy się.

Na ulicy, w pracy, a nawet w domu często słyszymy:

Nie mam teraz czasu.

W dużej mierze to prawda, ale jak jest rzeczywiście ? Czy faktycznie nie mamy możliwości oderwać się od tego co robimy a może po prostu udajemy, że tego czasu brakuje. Sam pewnie wielokrotnie doświadczyłeś/-aś tego ale pisząc wiadomości trzeba częstokroć użyć kombinacji klawiszy, aby uzyskać polskie znaki. O ile w wyrazie występuje tylko jedna takowa litera jak np. ,,tył” to wielu z nas jednak pokusi się o zastosowanie poprawnej polszczyzny. Ale czy sytuacja jest podobna jeśli musimy napisać wyraz ,,mitrężyć” – co to znaczy w ogóle ? Terminologia tego słowa mówi, że jest to lekkomyślne marnotrawienie czasu nie zajmując się niczym konkretnym. Znajome ?

Jakie z tego wnioski ?

Pośpiech dzisiaj to coś tak normalnego jak niestabilność na scenie polityki. Dlatego uważam, że forma jak najbardziej jest ważna bo mnie też osobiście denerwuje ,,pa pa loffciam i wogule wszystko co the best” ale zdania pokroju ,,czesc masz chwile” można zaakceptować pomimo tego, że są niepoprawne. Dla mnie liczy się treść oraz sens a forma to tylko coś co pomaga nam ten przekaz zachować.

Liczy się czas, więc bądźmy wyrozumiali względem tych, którzy przez pośpiech ignorują interpunkcję czy gramatykę. Ważny by zachować sens i jasno przekazać wiadomość.

PS.

Oczywiste błędy ortograficzne ,,wziąźć” są niewybaczalne w pisowni. Ale nie w mowie 😀

Do zobaczenia, dzięki że wpadłeś.