Czy Warto Odpoczywać ? – Potrzeba czy Konieczność ? #35

Hej, lubicie odpoczynek? Troszkę mnie tu nie było, ale mam nadzieję, że nie wyszło Ci to z nawyku i przeczytasz cały wpis. Lecimy!

Czym jest odpoczynek?

Pytanie wręcz banalne. Odpoczynek to czas jaki dajemy sobie na częściowe lub całkowite zregenerowanie utraconych sił. Nie każdy jednak wie, że odpoczynek to coś więcej. Oprócz podstawowej funkcji którą już sobie wymieniliśmy na on na celu też coś rozwinąć.  Wyobraź sobie sytuację, gdzie po ciężkim dniu w pracy wracasz do domu i odpoczywasz w taki sposób, jaki najbardziej lubisz. Co wtedy czujesz? Ok, jest przyjemnie zgodzę się, ale nie dostrzegłeś jeszcze jednej rzeczy? Odpoczywając chciałbyś/ chciałabyś odejść myślami od miejsc, sytuacji i problemów wynikających w pracy. Nie zawsze jest co możliwe. Często właśnie w czasie odpoczynku zastanawiamy się i analizujemy wydarzenia ostatnich godzin. Zauważyłeś to u siebie?

 

Odpoczynek – Dwie płaszczyzny tego samego

Jak ja uwielbiam komplikować coś co jest proste, prawda? Nie, spokojnie nie przerażaj się. W tym podrozdziale chciałbym abyś zobaczył/ zobaczyła, że odpoczynek może odbywać się w dwóch płaszczyznach. Umysłowej i fizycznej. To tak jak z pracą, możesz być pracownikiem umysłowym i wymaga się od Ciebie całej gamy propozycji, pomysłów itd. ale możesz też pracować fizycznie i jedyne co się od Ciebie wymaga to wykonywanie poleceń przełożonych. Częstokroć jak rozmawiam z ludźmi to da się wywnioskować, że pracownicy fizyczni są traktowani jako „gorszy” sort. Cóż, według mnie to stwierdzenie jest bezapelacyjnie sprzeczne z całą istotą działania systemu pracy. Ale o tym kiedy indziej.

Warto tu także dodać, że niekiedy praca fizyczna jest idealnym odpoczynkiem od pracy umysłowej. Działa to w dwie strony. Jeśli zauważyłeś takie zjawisko u siebie – Gratuluję Ci, idziesz w dobrą stronę.

Odpoczynek jest potrzebą czy przymusem?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Z jednej strony jest potrzebą, bo wynika to z naszej fizjonomii i tego jak nasz organizm pracuje. Ale można to także uznać za przymus, bo zarówno kodeks pracy jak i nasze ciało regulują czas odpoczynku wedle aktualnego stanu i potrzeb. Jak na początku wspomniałem, dzięki odpoczynkowi coś się rozwija. Weźmy na przykład osoby, które ćwiczą na siłowni. Chyba nie będzie odkryciem jeśli powtórzę, że prawdziwy efekt treningu nie jest widoczny w jego trakcie tylko w czasie odpoczynku. To właśnie wtedy regenerują się nasze mięśnie i produkowane są nowe włókna.

 

Czy odpoczynek może być czymś więcej niż słodkim nic nie robieniem?

Ależ oczywiście! Bardzo wiele osób, które na co dzień pewnie nie trenuje zawodowo decyduje się wybrać aktywny wypoczynek. Ok – zatem o co w tym wszystkim chodzi? Jak to jest możliwe, że za odpoczynek uważamy czas w którym nasze ciało zamiast leżeć dalej jest eksploatowane?

Otóż na odpoczynek nie składa się tylko czynność jakiej się podejmujemy ale także miejsce, klimat, samopoczucie a także otoczenie( społeczne) w jakim się znajdujemy.  Jak zatem widać, można połączyć przyjemne z pożytecznym i nawet podczas odpoczynku sprawić, że będziemy o krok bliżej swojego celu.

 

Odpoczynek – Kiedy? Ile? Jak?

Rozumieć to można na dwa sposoby. Odpoczywać można niemalże zawsze – proszę się nie bulwersować, ale myślę że to bardzo ciekawa ideologia. Zgodnie z powiedzeniem, które wszyscy pewnie znamy:

Rób co lubisz, a nigdy nie będziesz pracował.

No to analogicznie, przeciwieństwem pracy jest odpoczynek. Ale to stwierdzenie dotyczy według mnie tylko sytuacji, gdzie to co lubimy budzi także jakieś korzyści dla innych. Ciężko doszukiwać się produktywności w tym, że ktoś lubi jeść, spać i grać na komputerze.

Ja przyjmuję zasadę, że odpoczynek należy się po każdym wykonanym zadaniu. 5 minutowa przerwa to w odczuciu psychicznym nic, ale gwarantuję że jest czymś naprawdę fajnym. Niby 5 minut a jednak zmienia dość spoko bo jest ten moment gdy się na chwile odrywamy od ciągłości pracy. Na takie przerwy bardzo polecam kilka oddechów świeżym powietrzem i szklankę wody. Coś co uchodzi za banalne a ma naprawdę piorunujące efekty!

Odpoczywać można na wiele sposób. Jedni wolą oglądać telewizor, drudzy lubią przejrzeć YouTube’a a jeszcze inni poleżeć. Generalnie formę odpoczynku, nawet tego 5 minutowego o którym pisałem wcześniej powinno się dostosowywać do miejsca, sytuacji i warunków jakie mamy.

 

Dziękuję ze uwagę i do usłyszenia w następnym artykule. Zostaw łapkę na FanPage’u.