Jak działa i czy jest skuteczny system nagród? #49

Siemanko, niedawno na Fanpagu zapowiadałem taki wpis o systemie nagród. Bez zbędnego gadania, zacznijmy – czym jest system nagród:

Czym jest system nagród?

Najprościej mówiąc jest to swego rodzaju schemat działania. Przemyślana strategia dzięki, której nie tylko człowiek może stać się bardziej produktywny ale znacznie rzadziej zacznie pojawiać się w jego życiu znane wszystkim

,,NIE CHCE MI SIĘ”

W założeniu cała ta strategia jest niesamowicie prosta a ja jestem na własnym przykładzie powiedzieć, że równie skuteczna. No dobrze ale…

 

Jak działa system nagród?

To bardzo ciekawe bo to wszystko zależy od Ciebie. Pozwól, że zobrazuję Ci to w formie listy kroków:

 1. Obierasz sobie cel dalekosiężny, czyli taki, który będziesz w stanie zrealizować za kilka lat dopiero.
 2. Opracowujesz strategię jak chcesz do tego celu dojść, co po kolei musisz zrobić i jak chcesz to zrobić.
 3. Teraz cały proces który stanowi dla Ciebie droga od teraz do osiągnięcia Twojego dalekosiężnego celu dzielisz na kilka ważnych punktów. Zastanów się, co musisz zrobić, żeby sięgnąć po ten cel. Na tym etapie uwzględnij takie bardzo ważne osiągnięcia, punkty, bez których nie da się osiągnąć tego, co pierwotnie sobie założyłeś. Najlepiej będzie, jeśli na zdobycie takiego jednego punktu będziesz potrzebował od 3 – 6 miesięcy.
 4. Gratulacje, poprzedni punkt pozwolił Ci podzielić drogę do Twojego marzenia na etapy. Teraz zajmiemy się ich obróbką. Każdy z etapów znowu należy podzielić. Wystarczy, że każdy etap podzielisz sobie na 6 mniejszych punkcików.  Przykład znajdziesz na końcu tego wpisu. Ok, teraz wystarczy, że przy co drugim narysujesz sobie rysunek prezentu.
 5. Świetnie, już prawie koniec. Teraz sprawdź, gdzie dokładnie się znajdujesz. Może się okazać, że kilka punktów już masz zrealizowanych.
 6. Codziennie staraj się robić coś, co pozwoli Ci osiągnąć te mniejsze punkciki. Masz 15 minut? Nie marnuj, te dzisiejsze 15 minut może zadecydować czy w przyszłości osiągniesz sukces.

 

Reguły:

Jak wszędzie tak i tutaj jest kilka reguł:

 • Jeśli już teraz masz za sobą kilka punktów to nie możesz skorzystać z prezentów umieszczonych przy polach, które masz już za sobą.
 • Prezenty przy polach oznaczają nagrodę. Wybierasz ją sobie sam. Pamiętaj – każdy duży punkt to większa nagroda a co 2 albo 3 mały punkcik to mała nagroda.
 • Nagroda nie może przeszkadzać Ci osiągnąć Twój dalekosiężny cel. Przykładowo – Jesteś na diecie a Twój cel to schudnąć 20 kg. Nagrodą nie może być olbrzymia paczka chipsów.
 • Realizacja punkcików powinna odbywać się codziennie a czas na osiągnięcie jednego z nich nie powinien przekraczać 2 tygodni.

 

Czego potrzebujesz?

Aby wdrążyć ten system jest tak naprawdę bardzo dużo możliwości ale ja proponuję tradycyjnie długopis, notatnik, kartkę, jakiś flamaster.

 • Długopis – za jego pomocą będziesz pisał co danego dnia uczyniłeś aby zrealizować swoje marzenie w notatniku.

 

 • Notatnik – służy Ci jako Twój motywator. Zawsze gdy zabraknie Ci siły aby iść dalej przewróć kilka kartek wstecz i zobacz – ile już wykonałeś. Pamiętaj, to Ty sam dla siebie masz być motywatorem a to co robię to tylko narzędzia, które Ci pokazuje, żebyś mógł sam z tego skorzystać. Dodatkowo w notatniku możesz zapisywać co chciałbyś aby było Twoją nagrodą. Pamiętaj – notatnik jest Twój i tylko od Ciebie zależy jak będzie wyglądał. Może być również Twoim miejscem w którym będziesz rozwijał swoje kreatywne myślenie. Zapisuj wszystko co wyda Ci się być sensowne. Za jakiś czas zajrzyj do tego i sprawdź czy przeszło próbę czasu i nadal jest świetnym pomysłem czy czymś co już nie będzie wydawać Ci się kreatywne.

 

 • Kartka – to będzie Twoja plansza na której narysuj mapkę. Grałeś kiedyś w planszówki? W części z nich chodzi o to, żeby przesuwać pionek na kolejne pola i tak dojść do mety. Twoja mapa tak właśnie może wyglądać. Charakterystyczne duże punkty jak i małe punkciki z nagrodami pokoloruj flamastrem albo kredką.

 

 • Flamaster – wszystko co sam uważasz za wyjątkowe co jest dla Ciebie naprawdę fajne z czym się zgadzasz i czym się w życiu kierujesz po prostu podkreśl. Swoje osiągnięcia także – chodzi o to, żeby w chwili zwątpienia łatwo móc odszukać wiarę w samego siebie w końcu – JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!

 

Na koniec mam do Was pytanie – Jak Ci się podobają motywatory, które zacząłem przygotowywać i umieszczać na Fanpagu? – Pomagają Wam w codzienności? Dajcie znać w komentarzach i zaproście znajomych do polubienia strony na fb, za co będę bardzo wdzięczny.

 • ?hm… no tak tylko, że mi się nie chce… nawet ostatnio po notatnik sięgnąć i co wtedy?