Przyszłość vs Teraźniejszość – Na co się nastawiać? #39

Przyszłość czy Teraźniejszość? Nad czym tak naprawdę powinniśmy się skupić? Czy przyszłość potrafi wpłynąć na teraźniejszość? Gdzie leży prawda i co tak naprawdę liczy w drodze na szczyt. Siadając do tego artykułu pamiętaj, że każda poświęcona minuta to inwestycja w samego siebie, a jak wiadomo stąd te najbardziej się opłacają.

Teraźniejszość – łańcuch przyczynowo skutkowy

Nie da się ukryć, każdego dnia podejmujemy jakieś działania lub decyzje. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie podejmujesz działania bo postanawiasz dzisiaj zostać w łóżku niż iść do szkoły to nadal jest to podjęcie decyzji. Na tę decyzję wpływają składowe, które są unikatowe dla każdej sytuacji.

Przykładowo:

Nie idę dziś do szkoły, bo wczoraj późno wróciłem i czuję, że nie jest to najlepszy dzień do przyswajania wiedzy. Albo nie idę do szkoły bo jest sprawdzian a się niczego nie nauczyłem.

Myślę, że to proste do zrozumienia. Przejdźmy dalej. Całkiem niedawno pojawił się u mnie wpis o marzeniach. Teraz należy on do przeszłości.Była to sytuacja, która już się zdarzyła o określonej porze. To wydarzenie rozpoczęło jakiś ciąg wydarzeń. Ten wpis, który aktualnie czytasz też jest wypadkową tamtego artykułu.

,,Są to ulotne chwile, takie mega ciekawe pomysły, które powodują, że zamiast koncentrować się na rzeczywistości po prostu odfruwamy w niebiańskie sfery myśli i wyobrażeń.

Marzenia to też wszelkie cele jakie sobie postawimy.” ~całość tutaj.

Czy przeszłość wywołuje zaplanowaną przyszłość?

Ok, skoro marzenia to jakieś wyobrażenia sytuacji, jakich chcielibyśmy doświadczyć to logicznym jest, że jeszcze się one nie zdarzyły. Nawet wtedy, kiedy pojawia się w naszym umyśle chęć powrotu do czasów, które już były. To też jest zdarzenie, które się nie dokonało, ponieważ owszem sam fakt wystąpił, ale nigdy nie przenieśliśmy się z powrotem do tamtych czasów.

Myślę, że nie zagmatwałem bardziej, niż jest to w istocie skomplikowane.

Zdarza się czasem tak, że staramy się jak najbardziej myśleć o przyszłości, ale pomijamy przy takich wysnutych wizjach przeszłość.

Przeszłość już była… Po co to niej wracać?

Jak już wiesz przeszłość to taki fundament przyszłości. Coś co kiedyś było marzeniem teraz może być przeszłością. To co kiedyś zrobiliśmy ma wpływ na to co będziemy robić. Udowodnić Ci to? Zakładamy sytuację, gdzie zdarzyło Ci się zapalić papierosa. Jedna fajka – przecież się nie uzależnisz. Jest duża szansa, że się nie uzależnisz. Ale teraz spójrz co zrobisz w przyszłości – albo sięgniesz po kolejną albo będziesz odmawiał. W obydwu hipotetycznych sytuacjach bazujesz na tym, co było.

Dlaczego nie warto patrzeć tylko w przyszłość?

W odpowiedzi na to pytanie mógłbym napisać cały referat, ale postaram się pokazać Ci możliwie najjaśniejsze wyjaśnienie tej kwestii. Dzieje ludzkości. Weźmy okres od założenia Rzymu do dnia wczorajszego. Ile się według Ciebie zmieniło? Mało czy dużo?

Większość osób stwierdzi, że dużo. Mają rację. Ale myślę, że znajdzie się garstka osób, które powiedzą, że jednak mało się zmieniło. Zaskoczę Cię, ale oni też mają rację. W takiej sytuacji nie mamy takiej powiedzmy sobie skali porównawczej. Jeśli przyrównamy to do tego, że technologia, technika i myślenie człowieka się zmieniało to owszem – dużo się zmieniło. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że kiedyś hipotetycznie zaistniało takie zjawisko jak Wielki wybuch to nadal uważasz, że dużo się zmieniło? – Ulepiliśmy kolejne kilkadziesiąt planet? Nie, a przynajmniej nie ja.

Nie warto patrzeć w przyszłość? To co, mam patrzeć w przeszłość?

W rozwoju człowieka ważne jest, aby zachować odpowiednią proporcję tego ile czasu spędzamy na snuciu wyobrażeń przyszłości i podziwianiu tego co było kiedyś. Nasze zachowania mają korzenie w przeszłości. Nasza przeszłość ma korzenie w teraźniejszości. Ale nasza teraźniejszość potrafi zależeć od teraźniejszości.

Jeśli chcesz ładnie wyglądać, być pociągający(-a) to nigdy nie dojdziesz do tej sytuacji, którą sobie wyobraziłeś(-aś) jeśli już dzisiaj nie zaczniesz robić czegoś, co zmierza w tym kierunku. Jeśli nie zaczniesz zdrowo się odżywiać, biegać albo ćwiczyć to sylwetka nie ukształtuje Ci się z samego „chcę i będę miał(-a)„.

Jaki z tego wszystkiego wniosek? – Przejdźmy do podsumowania.

Podsumujmy co wiemy i na co od dzisiaj należy zwracać uwagę…

Zdobyliśmy dzisiaj wspólnie dużo informacji. Przede wszystkim wiemy, że:

  • Teraźniejszość to ciąg zdarzeń, który ma gdzieś swoje korzenie.
  • Przyszłość zależy od teraźniejszości i przeszłości.
  • Aby porównać ze sobą dwie lub trzy rzeczy należy mieć wyznacznik, jaki postawimy jako punkt wyjściowy.
  • Marzenie to wyobrażenie jakiejś sytuacji z przyszłości.
  • Teraźniejszość wpływa na przyszłość i wysiłek teraźniejszy jest ceną za towar/usługę/marzenie/cel, które otrzymamy w przyszłości.

 

Człowiek powinien iść drogą, którą sam wybierze. Powinien jednak patrzeć na to co miało miejsce kiedyś, aby mógł wykorzystać tamte doświadczenia w drodze do tego co będzie. Teraźniejszość to zadatek na to co będzie – ale to Ty decydujesz ile tego zadatku zostawisz… ~ja