Wewnętrzna Pustka – Co Jak i Dlaczego ? #36

Hej, dzisiejszym tematem przewodnim jest wewnętrzna pustka. Mam zamiar opowiedzieć kawałek mojego życia. Gwarantuję – nie będzie nudno tylko ciekawie.

 

Sukces, sukces, sukces, porażka, wewnętrzna pustka…

Nie sugerujcie się podtytułem, to wcale nie musi być w tej kolejności. Przeżywałeś kiedyś wewnętrznie sukces? Coś, co zostało przez kogoś docenione a co Ty sam wypracowałeś swoją ciężką pracą. Cudowne uczucie, prawda? No właśnie, a słyszałeś o ludziach, którzy są „na fali” sukcesów? Często w naszym umyśle pojawią się różne uczucia związane z czyimś szczęściem.

Najgorszej jest gdy czujemy się oszukani, bo wiemy, że sami włożyliśmy bardzo dużo wysiłku w coś a inni nie włożyli nic a i tak nas pokonali. To smutne, ale czasem po prostu tak jest. Człowiek często w ogóle nie zastanawia się nad tym co mógłby zrobić aby być szybszy, silniejszy, mądrzejszy. Po prostu żyjemy bezrefleksyjnie.

Wracając do uczuć. Jakie uczucia towarzyszą Tobie, gdy sam poniesiesz porażkę a ktoś sukces? Jest ciężko, prawda? Pojawia się złość, zazdrość, gniew a czasem i żal. Staramy się znaleźć odpowiedzi na pytanie – Dlaczego on a nie ja?

Takie wyrzuty to coś na co tylko tracimy czas. Mi na przykład bardzo pomaga nie oglądanie się na innych. Jedyne co robię po porażce to rozliczam siebie z tego co mogłem zrobić lepiej. Nie warto porównywać się do kogoś, bo choć w biologii możemy być bardzo podobni to diametralnie się różnimy. Chociażby tym, jak podchodzimy do sukcesów a jak znosimy porażki.

Wewnętrzna pustka jest jak burza.

Zauważyłeś to, że ciężko się czasem przestawić z takiego „nie myślenia” na myślenie pro rozwojowe? Takie sytuacje zdarzają się w życiu każdego z nas. To swoista reakcja na otrzymany cios w formie porażki. Ja na przykład odczuwam to w taki sposób, że wszystko wokół mnie dzieje się bardzo szybko a ja poruszam się w zwolnionym tempie.

To zjawisko to wewnętrzna pustka. Od jakiegoś czasu uważam, że to swego rodzaju próba. Próba, która ma sprawdzić czy wystarczy Ci wiary, że kiedyś to się zmieni. Można to nazwać też taki a la snem umysłu przed kolejnym dniem pełnym nowości.

Czym właściwie jest i czemu służy wewnętrzna pustka?

To pytanie zadawałem sobie kilka ładnych tygodni. Zauważyliście na pewno moją zerową aktywność po lipcowym wpisie. To była moja wewnętrzna pustka. Czułem się troszeczkę zagubiony w tym wszystkim. Charakterystyczne dla tego okresu było u mnie zadawanie sobie pytania czy dalsze prowadzenie bloga ma jakiś sens. Dziennie potrafiłem myśleć o tym ze 3 razy. Wiecie co wyrwało mnie z tej passy dążącej do uśmiercenia bloga? – Historia.

Często się słyszy, że nie warto odwracać się za siebie. Jak dla mnie to czysta bzdura oparta na niczym. Gdy byłem niemal pewien, że skończę pisać to postanowiłem przejrzeć to co mam napisane. Było to coś naprawdę niesamowitego. Móc przeczytać to jakimi schematami myślałem niegdyś, jak wygląda to dziś i o przy okazji zobaczyć czego jeszcze brakuje. Jak widać wewnętrzna pustka ma także swoje plusy.

 

Pamiętasz to?
wewnętrzna pustka

wewnętrzna pustka

 

Wtedy nastąpił szczytowy moment kiedy miałem napisać, że można odlajkować fanpage a strona przestaje istnieć. Ale zrobiłem wcześniej to o czym już Ci powiedziałem. Przeszedłem jeszcze raz przez drogę, którą sam zrobiłem. Zobaczyłem jak po drodze czasem było ciężko i zadałem sobie jedno zajebiście ważne pytanie:

Czy jestem dumny z tego co robiłem w ostatnich miesiącach?

Jeśli Ty jesteś dumny to podobnie jak ja nie masz serca żeby to zniszczyć, bo wiesz, że kupiłeś to za swój czas, energię, zdolności.

Jeśli natomiast nie jesteś dumny to znaczy, że nie będzie Ci żal o tym zapomnieć. Ale to Ty sam musisz ocenić, wedle własnych przekonań co dalej czynić.

Reasumując, co powinieneś wiedzieć o wewnętrznej pustce?

Jak pewnie wywnioskowałeś wewnętrzna pustka to idealny czas na przemyślenia. Czas refleksji. Czas w którym jesteś być może przygnębiony być może cichy. Ale kluczowe jest w tym to, że jest to czas dany na przemyślenia. Nie warto zatem go marnotrawić tylko postarać się jak najwięcej dzięki niemu zrozumieć.

Pamiętaj tylko, że:

Wewnętrzna pustka to czas, który nie wiadomo ile będzie trwał, ale ma sprawić, że wrócisz silniejszy. Dlaczego? Bo zdałeś kolejną próbę.