,,Zwiadowcy” – Co kryją Ruiny Gorlanu ? – Recenzja #15

Wstępnie o Ruinach Gorlanu.

W ostatnim czasie miałem okazję przeczytać jedną z ciekawszych książek z gatunku fantasy. Była to księga pierwsza całej serii „Zwiadowcy” z podtytułem „Ruiny Gorlanu”. Jako człowiek, który ceni sobie zarówno optymalny jak i stosunkowo zrównoważony przebieg wydarzeń to tę książkę stawiam na topowej liście przeczytanych przeze mnie.

Dlaczego warto tę książkę przeczytać ?

Takie pytanie można kierować w zasadzie do każdej książki, ponieważ każda z nich na swój sposób jest ciekawa i wartościowa. Głównym atutem tego dzieła jest to, że z każdą kolejną stroną poznajemy usposobienia, styl bycia i predyspozycje głównych bohaterów. Ma to bezpośredni wpływ na zachowanie bohaterów w danych sytuacjach, a zarazem sprawia że książki tej na pewno nie można zaliczyć do nudnych.

Jaką historię opowiada, kto jest bohaterem ?

Ciężko jest tutaj jednoznacznie określić kto jest głównym bohaterem, a kto pobocznym bo tak naprawdę w każdym rozdziale dzieje się co innego. Historia natomiast opowiada o tym, jak pięcioro młodych ludzi staje przed wyborem szkół jakie są dostępne  w owej krainie. Dalej jest to po prostu opis sytuacji, problemów z jakimi spotykają się Will i Horace przede wszystkim.

Jaka jest największa zaleta tej książki ?

Jak dla mnie, w książkach z gatunku fantasy najlepszym wyznacznikiem tego, czy książka jest warta przeczytania jest język jakim została napisana i ilość magii.

W tym przypadku magii nie ma w ogóle, co jest według mnie bardzo na plus. Ale oprócz tego, autor zastosował takie nazwy, które są w miarę łatwe do zapamiętania. Czego natomiast nie można powiedzieć o Wiedźminie, ale to już temat na inny wpis.

Nie przekonałeś mnie, spróbuj jeszcze raz.

Kiedy ostatnio czytałeś dobrą książkę fantasy ? Co spowodowało, że już jej nie czytasz ? Zastanawiałeś się kiedyś jaka książka mogłaby dorównać tej którą uważasz za najlepszą ?

Co łączy włażenie na drzewa z królem Duncanem ? Jakie znaczenie ma kolor szaty ? O czym może poinformować koń ? Jeśli choć jedno pytanie Cię zaciekawiło, odsyłam Cię do fascynującej lektury ,,Zwiadowcy” księga 1 ,,Ruiny Gorlanu”. Miłej lektury 🙂